top of page
Writer's pictureLekrinszki Lilla

Háti gerinc mobilitása vs.derék panaszok


Egy előző értekezésemben a csípő mobilitásának jelentőségéről írtam. Azért választottam témául, mert sokan jeleztétek, hogy a legfőbb panaszotok a mindennapokban a derék feszessége, fájdalma. Nem hülyültem meg! Tudom, hogy a derekunk nem a csípőnkön van, vagy fordítva, sőt a kettő annyira azért nincs is közel egymáshoz, fizikailag, DE funkcionális egységként viszont NAGYON is!


Nos, ugyanezen gondolatmeneten elindulva most a háti gerincszakaszt (thorakalis gerinc) vesszük górcső alá.

A thorakalis gerinc a hátunk középső területe. Elindul a vállvonaltól és minden egyes bordához csatlakozik egy háti csigolya, vagyis inkább fordítva helyes: minden egyes háti csigolyához tartozik 1-1 borda. 12 bordánk van, tehát 12 háti csigolyánk van. A háti szakaszon húzódó hosszanti lefutású izmaink (spinalis, longissimus, iliocostalis = erector spinae) ún. elsődleges TARTÓ izmok.

Ők játszák az elsődleges szerepet a felegyenesedett testhelyzet megTARTÁSában, legyen ez állva, vagy akár ülve. Továbbá az sem elhanyagolható, hogy szinte beburkolják a „gerincoszlopot”, ezzel védőbástyaként óvják a gerincet.


5 gerinc szakaszt különítünk el: Nyaki – Háti – Ágyéki – Keresztcsonti – Farokcsonti Minden szakasznak megvan a maga szerepe, ill. a rá jellemző mozgástartománya.

Gerincünk megfelelő működése azt jelenti, hogy biztosítja a mozgást minden irányba.

Direkt úgy lett „megdizájnolva” ez a tökéletes építmény, hogy csomó irányba lehessen mozgatni:


  • Lehessen előrehajlítani


  • Hátrahajlítani


  • Sőt, bal és jobb oldalra is tudjuk hajlítani


  • És most jön a csattanó: törzsből csavarodni, fordulni is tudunk


… és ezekre mind-mind szükségünk is van a mindennapi teendőink elvégzéséhez (felemelni a földről a cipőnket, felnyúlni egy magasan lévő polcra – ehhez mondjuk a vállunkra is szükségünk van-, lehajolni, hogy megvakarásszuk a bokánkat, vaaaagy hátranézzünk, hogy ki ólálkodik mögöttünk :D ).

A gond akkor van, mikor belenyugszunk, hogy egész nap ülünk. Azt el kell sajnos fogadnunk, hogy manapság döntően irodai-, ülőmunkát végzünk. Ez van! A baj az, ha semmit nem teszünk azért, hogy ebből az „egyhelyben levésből” kimozdítsuk a gerincünket, és itt nem kifejezetten egy teljes órás edzésre gondolok. Már azzal is teszel a gerinced egészségéért, ha 20-30 percenként felállsz és nyújtózkodsz egyet, elfordítod a fejed, törzsed, lehajolsz a talaj fele, szóval elviszed azokba a zónákba, ami neki lett kitalálva (ld. fentebb). Ha ezt nem teszed, akkor az olyan, mintha a vadiúj autódat ott parkoltatnád évekig a garázsban, aztán 5-6-10 év múlva ki akarnál vele gurulni a garázsból és láss csodát, nem indul?! Nem taglalom ezt tovább, szerintem értitek!

Szóval, ha nem használod ki, hogy gerinced ilyen sok irányba képes téged mozgatni, akkor LE FOG CSÖKKENNI a mozgástartománya. Van erre egy nagyon frappáns angolszász közmondás: „If you don’t use it you lose it!”


Nagymértékben megnő a kockázata az ágyéki szakasz körüli panaszoknak, ha a háti gerinc mozgékonysága csökken.

"Hogy miért? "

Azért, mert a derekunk, azaz az 5 ágyéki csigolya és a körülöttük lévő izmok, szalagok és egyéb szövetek stabilizálásra lettek „kifejlesztve”, nem pedig arra, hogy átvegye a felette „lakók” el nem végzett feladatát. Vagyis azt, hogy nagy tartományokban forgasson, mozgasson minket. Szóval, ha a stabilizáló feladatok mellett rá van kényszerítve derekunk, hogy részt vegyen egy olyan mozgásban, ahol neki egyébként csak nagyon csekély mértékben kellene „jelen lennie”, például egy előre hajlásban, akkor az ágyéki gerinc ugyan be fog segíteni a háti gerincnek de milyen áron?! -> Hatalmas nyomó-, és nyíróerők árán.

Ez a sokszori önzetlen „besegítés” pedig irritációkhoz, gyulladásokhoz, degenerációhoz, sérvesedéshez, kompressziós csigolyatöréshez, izomfeszességekhez vezethet.

…és akkor itt még mindig nem ér véget! De a további folyamatot a következő írásomban részletezném! Azt gondolom, ez most tetemes infó volt, amin érdemes elgondolkodni, újraolvasni és a magunk példájára rávetíteni.


Ha kíváncsi vagy, hogy vajon neked mennyire mobil még a hátad, vagyis inkább, hogy milyen a tartásod, akkor teszteld le:


  • Állj be egy egész alakos tükör elé, pontosabban oldalt, profilból


  • Nézd meg, hogyan állsz most, majd csukd be a szemed és számolj el 20-ig, anélkül, hogy mocorognál


  • Ez után nyisd ki a szemed és kukucskáld meg, hogy „összementél-e” = domború, „gönye” ívet vett-e fel a hátad


  • Ha igen, akkor több mint valószínű, hogy a thorakális gerinced mozgástartományán érdemes lesz dolgoznod.


*Aki tudja magáról, hogy kiegyenesedett, ún. botgerince van, annak KÖTELEZŐ a napi szintű gerinc mobilizáló torna.

217 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentare


bottom of page