Amikor azon tépelődsz, miért fájhat a derekad, miért van már megint „beállva”, miért mozogsz úgy, mint egy 200 éves, megfordult-e a fejedben, hogy ellenőrizd, jól működik-e a csípőd / panaszmentesen, könnyedén tudod-e mozogatni a rá kiszabott (óriási) mozgástartományban?!
…nyugi, nem várom el, hogy a válaszod az legyen: „Persze, hogy megnéztem a csípőm mozgásterjedelmét!” – ez nem a Te dolgod, hanem azoké a szakembereké, akik a mozgásszervrendszer működésével foglalkoznak.
NO DE, azért jó, ha tisztában vagy azzal, hogy a csípőnk közvetlen és közvetett módon is számos – tőle távolabbi – testrésszel is kapcsolatban van. Mozgásuk egymás függvénye. A kapcsolatot az ún. fasciahálózat, azaz a kötőszöveti rendszer adja.
Ha ez a hatalmas ízület a testünk statikai középzónájában nem működik jól (nem biztos, hogy fájdalmas, de nem kellően flexibilis), akkor egy láncreakció indulhat el: ha egy ízület mozgástartománya lecsökken, akkor az alatta és felette lévő ízületi egységeknek kell átvenniük tőle feladatot, ezzel a rájuk kiszabott mozgáshatár pedig tágulni fog, vagy csak "sziplán" túlterhelődnek. Tehát, ha pl. a csípő tartománya csökken - akkor a térd mozgástartománya rossz irányba növekedhet – túlterhelődik a derék, mert kompenzálnia kell a csípőnél kieső mozgástartományt, és így tovább.
Tehát csípőnk mobilan tartásának azért van óriási jelentősége, mert ha ez a tulajdonsága megszűnik, akkor egyéb más funkciók is limitálva lesznek.
Csípő körüli panaszok esetén egy-egy elemi mozgás is fájdalmas lehet, mint például a járás. Ráadásul számos kompenzáló mozgással fogjuk ezt az egyébként egyszerűnek tűnő feladatot végrehajtani, annak érdekében, hogy A. el tudjunk sétálni a tervezett célig B. minél kisebb fájdalommal
Tegyük fel, hogy csípőd az extenziós irányba szűkült be. Ez azt jelenti, hogy nem tudod – panaszmentesen - az „előírt” mértékben hátraemelni a lábadat. Ennek egyik oka, hogy az elöl húzódó szövetek megrövidültek, nem tudnak olyan mértékig megnyúlni, hogy engedjék a lábat a törzs vonala mögé mozdulni. Ez a mozgástartomány kiesés idővel magával fogja hozni a nagyfarizmod gyengülését, hiszen így ez az izom nem tud teljes mozgáspályán összehúzódni és megnyúlni = erőt kifejteni. Pedig ennek a hatalmas izomnak, nevezetesen a csodálatos gluteus maximus-nak a feladata az lenne, hogy a megfeszített lábadat, combtól egészen a lábujjakig elemelje és bevigye a törzsed vonala mögé, vagy stabilan ott tartsa a medencédet a törzsed síkjában. De hát hogyan tegye ezt meg, ha alig, vagy egyáltalán nem bírja erővel???!!
Ekkor jön a felmentő sereg a déli határvidékről és besegít a „fuldokló” bajtársának. Ez az önzetlen segítő pedig, a térdhajlító izomcsoport (ismertebb nevén hamstring).
Tök jóarc, hogy kisegíti a honfitársát, csak épp neki nem ez lenne a főfeladata, sokkal inkább a térd körüli szituációkban kellene résen lennie, és csak félszemmel ide kukucskálni a farizmokhoz.
Egy ideig bírja, tűri ezt a ráruházott extra megbízatást, de aztán jön egy pont, ahol kipurcan. Túlterhelődik.…és akkor ezzel még nincs vége. Amíg ő a farizom helyett húzta az igát, addig számos dologra nem tudott rendesen odafigyelni, egy csomó más mozgáshoz meg rossz instrukciót adott. De hogyan is tudott volna korrekt utasítást adni?! A hamstring nem ért igazán a csípő, medence és derék körül zajló dolgokhoz. Szóval nem elég, hogy feladja a harcot és megsérül(het), de más izom-, és ízületi egységeket is veszélybe sodor az önzetlenségével, mert azok meg kénytelenek kompenzálni.
…gondoljunk csak vissza, honnan indult a lánc !!!
Onnan, hogy be van (kissé) szűkülve a csípőnk hátrafele terjedő mozgása. HOPPÁ!
Ezek hallatán talán most már könnyű belátni, hogy deréktáji panaszok esetében mindenképpen érdemes rendet tenni a csípő körül, mert szinte 100%, hogy itt lesz az (egyik) kutya elásva.
Szóval a csípő mobilitáson dolgozni, nem egy ilyen úri huncutság. Ha heti szinten végzed a csípő nyújtó/nyitó gyakorlatokat, akkor nem csak magának a csípőízületnek az egészségét óvod meg, de csökken a feszesség a derekadban, enyhül a térd körüli szövetek kötöttsége, könnyedebbé válik a sétálás, a lépcsőzés, sőt akár hatékonyabbá válhat a futásod, hiszen növelni tudod lépéseid hosszát.
コメント